• Školský rok 2014/2015

• Cirkevné školy nežijú len pre seba

• 23.12.2014 08:47
          • Misijný jarmok sa minulý týždeň konal už po dvadsiaty prvý raz. Tak dlho sa cirkevné školy v našom meste podujímajú na pomoc ľuďom, ktorých životy sú sprevádzané biedou a útrapami.
          • Duchovno-spoločenská akcia Misijný jarmok každoročne spája žiakov a učiteľov ZŠ s MŚ sv. Cyrila a Metoda a Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v pomoci iným. Podporiť ich v tom môžu aj ďalší návštevníci, ktorým ťažko skúšané životy obyvateľov chudobnejších krajín nie sú ľahostajné.

Jednou z foriem pomoci, sv. omšou, začalo podujatie i tento rok. Po jej skončení porozprával Ľubovňan Filip Orlovský, študent teologickej fakulty, o svojom letnom pobyte v Afrike. Atraktívne a pútavo priblížil zážitky a skúsenosti, ktoré počas tohto obdobia nadobudol a deti tak mohli vidieť reálne miesta a ľudí, ktorým je tento deň venovaný.

Priestory školy následne poskytli možnosť prispieť aj finančne. Žiaci so svojimi učiteľmi, ale aj rodičmi vytvorili stánky, reštaurácie a ďalšie atrakcie, kde si návštevníci mohli zakúpiť pripravené výrobky či niečo na zahryznutie. „Je vidieť, že žiaci spolu s rodičmi a učiteľmi už vedia ako na to. Boli tu nové prvky ako tretiacky Titanic, piataci nás zase zaviedli do múzea. Úspech malo aj maľovanie na tvár, deti pracovali aj s interaktívnymi tabuľami a ukázali, ako vedia pracovať s novou technikou,“ opísala kreatívne angažovanie realizátorov riaditeľka Monika Maníková. Prezradila tiež, kam bude poslaný tohtoročný jarmočný výťažok: „Tak ako minulý rok i teraz bude rozdelený – časť pôjde do afrického Sudánu, do mesta Tonj, kde máme adoptovanú triedu. Časť dáme na kolednícku zbierku Dobrá novina pre Keňu a časť venujeme pre farnosť.“

Svojou participáciou doplnilo tento špeciálny deň aj cirkevné gymnázium. „Každý rok sa zapájame dramatizáciami života svätcov, ktoré pripravujú druháci. Musia sa najprv stotožniť s ich myšlienkami, odkazmi a hodnotami. Pri nácviku ich "dostávajú do krvi" a potom s tým darom prichádzajú pred nás ostatných,“ povedal riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar. Verí v dôležitosť tejto hodnotnej aktivity, ktorá môže mať veľký zmysel: „Je to prejav spoločenstva našej školy. Niekto iný využíva svoj čas a energiu na prípravu diela, ktoré ponúka nám ostatným na duchovné a ľudské obohatenie, ako súčasť misijnej práce – rozprávať o Bohu iným. Ostáva na nás, aby sme aspoň niečo z ponúkaných myšlienok prijali v snahe byť lepšími. Najlepšie v správaní k iným, v láske k iným.“

Adam Takáč

Foto: František Arendáč, Mária Konkoľová