• 25máj
          • Vzácni hostia

V priebehu akademického týždňa sme v našom gymnáziu privítali vzácnych hostí. Američania Peter Herbeck s manželkou Debbie, Bruce a Julia Rookeovci si počas svojho pobytu na Slovensku našli čas a venovali ho študentom i pedagógom. Ich slová v nás zanechali hlboký dojem.

Peter Herbeck je viceprezidentom Renewal Ministries, organizácie, ktorá združuje hlavných lídrov katolíckej charizmatickej obnovy vo svete s cieľom pomoci Cirkvi v rôznych krajinách. Peter má na starosti misie v rôznych častiach sveta od Aljašky až po Čínu, v Južnej Amerike i Afrike. Tiež moderuje týždenný program v EWTN (katolícka televízia v USA) s názvom The Choices we face. Jeho manželka Debbie sa venuje mladých ženám a dievčatám v hnutí Beloved Revolution. Bruce Rooke vedie veľkú reklamnú agentúru v oblasti zdravotníctva a roky bol globálnym šéfom GSW, organizácie, ktorá má na starosti reklamu automobilky Ford. Julia sa venuje charitatívnej komunite, ktorá sa stará o bezdomovcov. Oba páry študovali na známej františkánskej univerzite v Steubenville.

• 15máj
          • Úspešné divadlo poézie

Krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína bolo pre našich recitátorov opäť úspešné. V priestoroch Divadla Jonáša Záborského si v kategórii poézia vyrecitovala Stanislava Orlovská ocenenie za výborný prednes. Divadelný súbor s názvom Poetici, ktorý tvoria Jakub Pluta (I.A), Samuel Murcko (I.A), Stanislava Orlovská (II.BA), Michaela Prejsová (III.BA) a Laura Vyhnalová (III.BA), bol v kategórii divadiel poézie ocenený 2. miestom. V silnej konkurencii konzervatórií naši študenti zaujali porotu najmä kultivovaným prejavom. Blahoželáme!

• Druhý zmysel na Štúrovom pere

Zástupcovia redakcie nášho školského časopisu Druhý zmysel sa zúčastnili na vyhodnotení výsledkov najprestížnejšej súťaže stredoškolských časopisov na Slovensku – Štúrovo pero. Erika Horanská, Patrik Varchola a Dominika Dronzeková si síce za svoju prácu v tomto ročníku cenu neodniesli, no v konkurencii 76 periodík sa rozhodne nestratili. Získali tu najmä cenné rady od skúsených porotcov a žurnalistov, s ktorými absolvovali rôzne besedy a rozborové semináre. V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa to hemžilo zaujímavými hosťami. Nádejným žurnalistom sa prihovoril aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

• Posledný zvonček pre štvrtákov

V piatok 11. mája poslednýkrát zazvonil stredoškolský zvonček pre našich štvrtákov. Naposledy vdýchli atmosféru stredoškolského študijného života v triedach, rozlúčili sa symbolickým podaním rúk, aby sa počas akademického týždňa čo najlepšie pripravili na maturitné skúšky. Štvrtáci, prajeme vám veľa síl v predmaturitnom finiši!

• Adamova práca piata na Slovensku

V celoslovenskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti sme náš kraj reprezentovali ako tretia najúspešnejšia škola. Na celoštátnu prehliadku, ktorá sa uskutočnila na konci apríla v Žilinskej univerzite v Žiline, sme vyslali až päticu študentov. Adam Sikorják, Peter Hnát, Peter Vorobeľ, Patrik Varchola a Erika Horanská tu okrem prezentácií svojich odborných činností absolvovali aj bohatý sprievodný program. Najlepší výsledok v konkurencii prác, ktorých výskum bol realizovaný na vysokých školách, dosiahol Adam Sikorják za svoju prácu s názvom Syntéza binaftylového ligandu v podmienkach Negishiho a Kumadových cross-couplingových reakcií. Jeho výskum bol v chemickom odbore ocenený piatym miestom.

• Skvelý tím biblistov

Veronika Krišáková, Barbora Bátoryová a Lukáš Krišák vytvorili skvelý tím. Vďaka kvalitnej príprave obsadili s náskokom desiatich bodov 1. miesto v diecéznom (krajskom) kole Biblickej olympiády, ktoré sa konalo v Spišskom Podhradí. Už po štvrtýkrát za sebou bude naše gymnázium reprezentovať Spišskú diecézu v celoslovenskom kole.
              V archieparchiálnom kole Biblickej olympiády  si vďaka svojim vedomostiam zabezpečilo trio Katarína Ladižinská, Samuel Šimko a Martin Leško tretie miesto.

• Nádejní matematici

V medzinárodnej matematickej súťaži pre žiakov základných a stredných škôl Matematický klokan si veľmi úspešne počínali hneď niekoľkí naši študenti. V kategórii kadetov bol najúspešnejší Jakub Šľachtovský, ktorý získal 96,7% a zaradil sa tak na 19. miesto. Gabriel Sás v teste uspel na 95,8% a obsadil 21. miesto. Obaja druháci za sebou v celkovom hodnotení nechali 99,1%, resp. 98,7% súťažiacich. Vysoko v hodnotení kadetov boli aj tretiaci Adam Sikorják a Michaela Prejsová, ktorí boli úspešnejší ako 94,6% %, resp. 93,7% súťažiacich.
              V krajskom kole Olympiády v matematike sa darilo Jakubovi Šľachtovskému a Michalovi Vančovi, ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi.

• Piatok 29. 3. 2024