• 03jún
          • Projektoví partneri v Starej Ľubovni

Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša hostilo študentov a ich pedagógov z partnerských škôl v rámci programu Erasmus+. Strategický program medzinárodných partnerstiev ponúka školám možnosť vytvoriť funkčnú spoluprácu, ktorá smeruje k obohateniu zúčastnených študentov prostredníctvom výmenných pobytov. Študentov a ich pedagógov z potugalského São João da Madeira, rumunského Buzau, talianskeho Altopascia a francúzskeho Pessacu čakal v Starej Ľubovni a jej okolí pestrý program.

Za leitmotív programu prebiehajúceho v horizonte dvoch rokov si participanti zvolili hľadanie spôsobov na elimináciu šikanovania. Zadaním v poradí druhého stretnutia bolo vytvorenie edukačných videí zameraných na prevenciu šikanovania. Študenti pracovali v zmiešaných skupinách zložených zo zástupcov každej zúčastnenej krajiny. Mladí ľudia sa veľmi rýchlo zohrali a v priebehu týždňa vytvorili námety, scenáre, natočili jednotlivé scény, ktoré do edukačných videí zostrihali a finálne verzie odprezentovali pred gymnazistami.

Cieľom, poslaním programu Erasmus+ nie je len nadobúdanie kompetencií, ale aj spoznávanie kultúry a krás jednotlivých krajín. Návštevníci z európskych krajín si tak v priebehu týždňa užili mesto i región. „Náš čas na Slovensku bol výnimočný,“ povedala Teresa Lopes, pedagogička z Portugalska. „Veľmi milí a priateľskí ľudia sa tu o nás úžasne postarali a pripravili nám skvelý program. Slovensko je nádherné, Stará Ľubovňa je nádherná! Ďakujeme za srdečné prijatie,“ dodala. Projektových partnerov cirkevného gymnázia pri oficiálnom prijatí vrelo privítal aj prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár.

Sprievodný program bol aj v réžii absolventov či aktuálnych študentov gymnázia. Hosťom pripravili zaujímavé prednášky, aktivity, svojimi komentármi ich sprevádzali pri prehliadke Ľubovnianskeho hradu, Kostola sv. Mikuláša i v skanzene. Participanti spolu strávili čas v Tatrách, Pieninách, splavili Dunajec, prezreli si Beliansku jaskyňu. Nevšedná pre nich bola ukážka práce furmana. Svojou históriou ich okrem Ľubovne zaujal aj Spišský hrad a Levoča, ktorú spoznávali prostredníctvom mobilnej aplikácie – hrou na báze geocachingu. Študenti cirkevného gymnázia v spolupráci s Mládežníckym parlamentom v Starej Ľubovni zas pripravili City game, počas ktorej návštevníci plnili zadania, aby získali indície, pričom prebádali Ľubovňu. „Každý deň bol perfektný. Najviac sme sa zabavili počas City game, keď sme podľa indícií spoznávali mesto. Museli sme oslovovať ľudí, pýtať sa na cestu, hľadali sme napríklad knižnicu. Zaujímavé to bolo aj pri nakupovaní tradičných slovenských výrobkov,“ s úsmevom povedala Caroline, študentka z Portugalska.

O úspechu projektového týždňa svedčí aj dojímavé lúčenie pred odchodom. „Skutočnosť, že mladí ľudia nadviazali priateľstvá, dokazuje aj ich zohratosť pri práci na spoločných aktivitách,“ zhodnotila priebeh stretnutia Sabrina Giusti, koordinátorka z Talianska. Projektový týždeň sa skončil, participanti však ostávajú v kontakte a tešia sa na najbližšie stretnutie v Portugalsku.

• 03jún
          • Odovzdávanie maturitných vysvedčení

Úspešní absolventi nášho gymnázia si vo výstavnej sieni Ľubovnianskeho hradu prevzali z rúk riaditeľa vysvedčenia o maturitnej skúške. Výnimočnú atmosféru slávnosti umocnila sv. omša v hradnej kaplnke sv. Michala. Už bývalí štvrtáci sa po nej rozlúčili s tými, ktorí ich na štvorročnej ceste sprevádzali. Odzneli slová vďaky i uznania...

Drahí naši abiturienti, dosiahli ste istý životný vrchol, no v budúcnosti na vás čakajú podstatne dôležitejšie méty. To, čo ste získali a nadobudli, môžete pri ceste za nimi využiť. Staňte sa dobrými ľuďmi, ochotnými meniť svet k lepšiemu. Želáme vám, nech sa naplnia vaše osobné ambície a krásny, duchovne naplnený život.

• Sobota 20. 4. 2024