• 29sep
          • Účelové cvičenie v súťažnom duchu

Tohtoročné účelové cvičenie si naši študenti prvého až tretieho ročníka užili trochu inak. Na školskom futbalovom ihrisku súťažili v piatich disciplínach – hod granátom, beh cez prekážky, hod diskom, beh vo vreci a ťahanie lana. V závere účelového cvičenia nechýbalo vyhodnotenie jednotlivých disciplín a napokon aj najúspešnejšej triedy (III.A) a najúspešnejšieho študenta (Matúš Koneval, III.BA). Blahoželáme!

• 28sep
          • Tretiaci v archíve

Výstavu venovanú významným dátumom v našich dejinách, tzv. osmičkovým dátumom (1918, 1948, 1968, 1989), absolvovali 27. 9. študenti III.A v tunajšom štátnom archíve. Útrobami vynoveného a presťahovaného archívu nás sprevádzala Mgr. Katarína Guregová, ktorá si o týchto zlomových dátumoch pripravila zaujímavú a erudovanú prednášku. Študenti mohli vidieť nielen depoty, kde je uložených 444 archívnych fondov, ale zhliadli aj spomenutú výstavu v bádateľni. Mnohí z nich sa prvýkrát stretli s archívnym materiálom, napr. aj pri čítaní z kroniky obce Údol o tom, ako v našich končinách "vznikalo" Československo.

• 26sep
          • Európsky deň jazykov

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sme sa prostredníctvom piesní a hranej scénky vzájomne motivovali k učeniu cudzích jazykov. Počas prestávok sa tak na chodbe ozývala okrem materinskej reči aj angličtina a španielčina. Naši druháci pripravili pravý anglický čaj s mliekom, ktorý počas prestávok ponúkali ostatným študentom. Tretiaci zas nahrali a premietali krátku scénku v španielskom jazyku.

Cieľom tohto medzinárodného sviatku je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek učili viac jazykov. Jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia. O výhodách učenia sa cudzieho jazyka existuje množstvo štúdií, ktoré hovoria nielen o týchto pozitívach: vytvára pevné základy, posilňuje mozog, buduje sebadôveru, zlepšuje študijné výsledky, zvyšuje hodnotu, zlepšuje rozoznávanie, rozširuje horizonty, vytvára priateľstvá, utužuje vzťahy. Veď, ako sa hovorí, koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.

• 24sep

V závere minulého týždňa absolvovali študenti tretieho ročníka literárno-historickú exkurziu na Orave a Liptove. Nové vedomosti získali pri prehliadke expozície Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy, ktorá je inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou v Oravskej Polhore. V Černovej sa oboznámili s tragédiou, ktorá sa tu odohrala 27. októbra 1907. Tretiaci neobišli ani dominantu Oravy – Oravský hrad, ktorý patrí medzi najkrajšie pamiatky hradného staviteľstva na Slovensku. Okrem iného navštívili aj artikulárny kostol v Leštinách, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a priestory Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku. Veľmi silný dojem zanechala prehliadka Múzea koncentračného tábora Osvienčim (Auschwitz-Birkenau), ktorou študenti zakončili bohatú dvojdňovú exkurziu.

• 18sep
          • Beseda s europoslancom

Svojou návštevou nás poctil zástupca Slovenskej republiky v Európskom parlamente Ivan Štefanec, aby so študentmi diskutoval o aktuálnych témach v európskej politike. Člen poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany najskôr predstavil svoju prácu a priblížil svoje aktivity vo výboroch pri EP.

Počas besedy najviac zarezonovala téma brexitu, pričom sa člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa dotkol najmä jeho dôsledkov pre Európsku úniu. So študentmi počas dvoch hodín prebrali aktuálne spoločensko-ekonomické témy. Okrem digitalizácie sa diskutovalo aj o dvojakej kvalite potravín v EÚ, kauze Skripaľ či šírení informácií v geopriestore EÚ. Europoslanec, ktorý pracuje aj vo Výbore pre vzťahy s krajinami Ázie, predstavil aj svoj náhľad na obchodné vzťahy s Čínou. Hovorilo sa aj o možnosti participovať na európskej legislatíve, ako tomu nedávno bolo pri zrušení striedania letného a zimného času.

• 17sep
          • Bilingvalisti na medzinárodnom kolokviu

Dejepisári z bilingválnych tried sa zúčastnili na workshope a medzinárodnom kolokviu "Innovative teaching of ancient history at high schools" na pôde Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Okrem vysokoškolskej atmosféry mohli študenti nasať aj informácie o naturálnej metóde H. Orberga, ktorú prezentovali talianski profesori zo Saleziánskej univerzity v Ríme. Keďže komunikačným jazykom bola angličtina, bilingválni študenti si mohli priamo vyskúšať svoje komunikačné schopnosti.

• 05sep

• Piatok 29. 3. 2024