• 29sep
          • Účelové cvičenie

Septembrové účelové cvičenie bolo pre študentov prvého až tretieho ročníka náučné i súťažné. Gymnazisti na jednotlivých stanovištiach absolvovali kurzy zdravotníckej prípravy, civilnej ochrany a učili sa analyzovať rizikové faktory. Nadobudnuté poznatky potom využívali v jednotlivých súťažných disciplínach. Poskytovali prvú pomoc, fixovali zlomeniny, zastavovali krvácanie, vyskúšali si resuscitáciu na umelej figuríne. Riešili mimoriadnu udalosť, pripravovali sa na evakuáciu a analyzovali rizikové faktory v našom regióne i v našej krajine.

Druhou časťou účelového cvičenia boli športové disciplíny. Medzitriedny turnaj s názvom Let's #BeActive! sa uskutočnil v rámci iniciatívy Európskej komisie – Európskeho týždňa športu 2019.  Na školskom futbalovom ihrisku boli pre študentov pripravené atletické i silové disciplíny (hod diskom, prekážková dráha či ťahanie lana...), ktoré preverili ich fyzickú zdatnosť.

Najúspešnejšou triedou sa na základe súčtu bodov zo všetkých disciplín stala 1. A.

• 29sep

Posledný septembrový týždeň patril aj literárno-historickej exkurzii. Tretiaci pozdravili lesy, hory počas prehliadky expozície Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy, ktorá je inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou v Oravskej Polhore. Navštívili artikulárny kostol v Leštinách, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej a neobišli ani dominantu Oravy – Oravský hrad. V Černovej sa oboznámili s tragédiou, ktorá sa tu odohrala 27. októbra 1907. Veľmi silný dojem zanechala prehliadka Múzea koncentračného tábora Osvienčim (Auschwitz-Birkenau).

• 24sep
        • 19sep
          • Erasmus+ PO WER

Dnes sa uskutočnilo prípravné stretnutie k projektu v rámci programu Erasmus+ PO WER. Naši študenti budú spolupracovať s rovesníkmi z cirkevného gymnázia v poľskom meste Lubliniec v oblasti prírodných vied. Budú skúmať životné prostredie, digitálne spracujú výsledky výskumov a vytvoria regionálnych sprievodcov. Komunikačným jazykom projektu bude angličtina. „Poliaci donesú svoje know-how vyučovania prírodovedných predmetov, my dodáme svoje skúsenosti a modernú techniku na vyučovanie prírodných vied získanú v projekte IT Akadémia, vysvetlil riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar.

• 19sep
          • Štefánik – neuveriteľný osud

V roku stého výročia smrti Milana Rastislava Štefánika sa v Ľubovnianskej knižnici uskutočnilo podujatie s názvom Štefánik – neuveriteľný osud. Gymnazisti sa tu stretli s predstaviteľmi Nadácie M. R. Štefánika, aby sa vďaka ich prednáškam, panelovej výstave i dokumentárnemu filmu o významnej osobnosti našich dejín, ktorá bola v minuloročnej celonárodnej ankete označená titulom Najväčší Slovák, dozvedeli viac, ako im ponúkajú učebnice.

• 11sep

Klasické aj moderné knihy, filmy, hudba či obrazy obsahujú silné a často provokatívne príbehy a myšlienky, o ktorých je dobré diskutovať. Túto možnosť ponúka Akadémia veľkých diel, nový program pre stredoškolákov, ktorý v septembri prichádza aj do nášho gymnázia pod vedením Mgr. Lucie Čandíkovej Paraličovej. Záujemcovia už mali počas ukážkového seminára možnosť vyskúšať si jeho benefity. Okrem hľadania odpovedí na veľké životné otázky v kvalitných dielach, diskusných seminárov, ktoré dávajú priestor formulovať svoje vlastné argumenty a počúvať ostatných, to v neposlednom rade je aj rozvoj kritického myslenia a sústredenia sa. Pointou nie je zapamätať si životopis autorov, ale rozmýšľať a hovoriť spolu o dôležitých témach a stále aktuálnych životných otázkach, ktoré títo autori vo svojich dielach riešia.

Viac informácií nájdete na www.akademiavelkychdiel.sk.
              Prihlásiť sa môžete u Mgr. Lucie Čandíkovej Paraličovej.

• 11sep
          • Stretnutie potomkov dávneho príbehu

Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni pri príležitosti 75. výročia SNP a Pamätného dňa obetí holokaustu pripravilo stretnutie s titulom Vertikála východného vetra. Verejnosti tak sprostredkovalo živý príbeh záchrany židovskej rodiny, na ktorom sa počas 2. svetovej vojny podieľalo niekoľko rodín z okresu Stará Ľubovňa. Študenti tretieho ročníka si uctili pamiatku obetí holokaustu a boli svedkami emotívnej diskusie potomkov záchrancov a zachránených. Edukatívny rozmer podujatiu dodali aj prednášky historika Eduarda Laincza a Menachema Honiga, hosťa z Izraela.

• 03sep

• Piatok 29. 3. 2024