• Šikovní matematici

• 1. 5. 2019
          • V krajskom kole Olympiády v matematike sa našim študentom darilo. Michal Vančo sa môže pochváliť šiestym miestom a statusom úspešného riešiteľa v kategórii C, v ktorej súťažilo 52 študentov. Vo vekovo vyššej kategórii B sa Miroslav Kafka a Jakub Šľachtovský stali úspešnými riešiteľmi, čo sa podarilo len desiatim zo 43 zúčastnených.

V medzinárodnej matematickej súťaži pre žiakov základných a stredných škôl Matematický klokan si veľmi úspešne počínali hneď niekoľkí naši študenti. V kategórii kadetov bol najúspešnejší Jakub Šľachtovský, ktorý získal 95% a za sebou v celkovom hodnotení nechal 97,2% súťažiacich. Vysoko v hodnotení kadetov boli aj Lenka Nemergutová a Miroslav Kafka, ktorí boli úspešnejší ako 95%, resp. 90,7% súťažiacich.

• Krajské kolo v basketbale

• 1. 5. 2019
          • Po triumfe v okresnom kole v basketbale žiakov stredných škôl zavítali naši gymnazisti do Sabinova, kde sa zišli víťazi všetkých okresov Prešovského kraja. O postup medzi špičku stredoškolských basketbalových družstiev zabojovalo celkovo osem tímov, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Naši chlapci v skupine vysokým rozdielom zdolali gymnazistov z Vranova, no v ďalšom zápase nestačili na Prešovčanov. Postup do semifinále im napokon ušiel, keď vo vyrovnanom zápase tesne podľahli Levočanom.

CGSM reprezentovali: Peter Hnát, Samuel Šimko, Matúš Koneval, Matej Hudák, Jakub Fedák, Jozue Živčák, Michal Barnovský a Jakub Konkoľ.

• Krajské kolo Chemickej olympiády

• 1. 5. 2019
          • V piatok 26. apríla sa v Prešove uskutočnilo krajské kolo Chemickej olympiády v kategórii D. 32 najlepších chemikov z celého kraja súťažilo v teoretickej a praktickej časti. Našej študentke Lenke Nemergutovej vyšli najmä praktické úlohy a získala 88 bodov zo 100. Prváčka z bilingválnej triedy síce na najvyššie priečky nedosiahla, no stala sa úspešnou riešiteľkou. Blahoželáme!

• Esej Marty Gallíkovej vo finále súťaže Sofia 2019

• 24. 4. 2019
          • Tretiačke Marte Gallíkovej vyniesla jej argumentačná esej na tému Je umenie užitočné? účasť v celoslovenskom finále Sofia 2019, ktoré sa konalo 12. – 14. apríla na Donovaloch. Tím Kolégia Antona Neuwirtha, ktoré súťaž organizuje, tu pre porotou vybraných dvadsiatich finalistov pripravil zaujímavý program. Okrem filozofických seminárov, diskusie podľa Slovenskej debatnej asociácie, autorského čítania esejí a následných debát si stredoškoláci užili aj kopec zábavy.

„Absolvovali sme prednášky na rôzne témy (napr. Listy od Nimrala, Vivaldiho Štyri ročné obdobia či Ako písať esej) a veľa sme diskutovali. Samozrejme, že bola aj zábava, hrali sme rôzne hry,“ priblížila program študentka 3. A triedy. „Síce som sa neumiestnila na medailových priečkach, ale získala som veľa skúseností, spoznala nových ľudí, rozšírili sa mi obzory, rozvíjala som svoje kritické myslenie a napokon, keď je vaša esej v dvadsiatke najlepších na Slovensku, tiež to zahreje pri srdci :),“ dodala.

• Rómeo a Júlia v angličtine

• 17. 4. 2019
          • Bilingvalisti si vo Veľkej sále Historickej radnice v Košiciach pozreli divadelné predstavenie Rómeo a Júlia v anglickom jazyku. Známy Shakespearov príbeh lásky dvoch mladých ľudí zo znepriatelených rodín v podaní britskej divadelnej spoločnosti TNT Theatre Britain mali možnosť zhliadnuť v skvelej britskej angličtine plnej archaizmov.

• Dramatizovaná krížová cesta

• 17. 4. 2019
          • V Gréckokatolíckom chráme Matky ustavičnej pomoci sa konala dramatizovaná krížová cesta, ktorú pripravili študenti z 2. A triedy. Dramatizácia jednotlivých zastavení bola doplnená zamysleniami rehoľného brata Gorazda Figuru, CSsR. Študenti i pedagógovia sa tak vo Veľkom týždni mohli duchovne pripraviť na blížiace sa veľkonočné sviatky.

• Futbalisti druhí

• 16. 4. 2019
          • Na futbalovom ihrisku s umelou trávou pri Futbalovom štadióne v Starej Ľubovni sa 16. apríla uskutočnilo okresné kolo vo veľkom futbale žiakov stredných škôl. Družstvo našich študentov sa prezentovalo peknou kombinačnou hrou a po dvoch víťazstvách v skupine, úspešnom penaltovom rozstrele v semifinále a finálovej prehre obsadili v konkurencii piatich tímov druhé miesto.

CGSM reprezentovali: Michal Diňa, Samuel Šimko, Denis Stanek, Dávid Vaľko, Filip Knapík, Rastislav Folvarčík, René Grich, Matúš Kyšeľa, Miroslav Šefčík, Tomáš Solotruk, Michal Barnovský, Marián Faber, Miroslav Kafka, Matej Hudák, Jakub Konkoľ, Michal Jankura.

• Cudzojazyčná literatúra od Usborne

• 11. 4. 2019
          • 15. apríla sa v priestoroch nášho gymnázia uskutočnila predajná výstava anglických kníh britského vydavateľstva Usborne. Jazyková učebňa sa premenila na malé kníhkupectvo a gymnazisti si tak mohli dobre prezrieť širokú škálu cudzojazyčnej literatúry, nasať atmosféru konkrétnej knihy a po vhodnom výbere aj doplniť svoju knižnicu o nový prírastok. ENJOY AND KEEP READING!

• V knižnici o práci s informáciami
    • Krajské kolo cezpoľného behu
    • Mimoriadne úspešní cezpoľní bežci