• Language flower pre Stanku Orlovskú

• 11. 4. 2019
          • Stanislava Orlovská zvíťazila v krajskom finále súťaže v umeleckom prednese cudzojazyčného textu s názvom Jazykový kvet. Stanka uspela v kategórii študentov bilingválnych škôl s textom I Died for Beauty od Emily Dickinson, ktorý si pripravila pod vedením pani profesorky Lucie Čandíkovej Paraličovej.
            Blahoželáme a držíme palce!

• Poznávaj, zveľaďuj a chráň

• 11. 4. 2019
          • Ochotní študenti sa v pondelok popoludní zapojili do výzvy Centra voľného času v Starej Ľubovni a s pani zástupkyňou Annou Limánekovou pomáhali pri čistení brehov rieky Poprad. V utorok zas upratovali na Kalvárii. Ďakujeme!

• Anton Lauček: Na počiatku bolo Slovo, nie klik

• 11. 4. 2019
          • Vyučovacie hodiny slovenského jazyka a literatúry v utorok svojou prítomnosťou obohatil doc. PhDr. Anton Lauček, PhD. Známy slovenský spisovateľ počas stretnutia so stredoškolákmi vyrozprával príbehy, ktoré sa stali námetmi jeho próz. Študentov zaujal svojím pohľadom na spoločnosť, ktorý podal s rozprávačskou ľahkosťou, jemným ironickým podtónom a príslovečným humorom. Predstavil svoju tvorbu a s nadhľadom jemu vlastným poukázal na nedostatky v spoločnosti, v medziľudských vzťahoch. Gymnazistom pripomenul predovšetkým potrebu čítania hodnotnej literatúry a povzbudil začínajúcich autorov v písaní.

• Desiatka umiestnení v krajskom kole SOČ

• 9. 4. 2019
          • Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti prinieslo našim študentom desiatku umiestnení. Úspešná bilancia tretiakov v súťaži s dlhoročnou tradíciou predstavuje dva postupy do celoslovenského kola z druhého miesta, dve tretie, dve štvrté a štyri piate miesta.

Krajská prehliadka sa konala v priestoroch Strednej priemyselnej školy stavebnej v Prešove, kde zavítalo takmer dvesto účastníkov rozdelených do sedemnástich odborov. Práce študentov cirkevného gymnázia zaujali odborné hodnotiace komisie v kategóriách s prírodovedným i humanitným zameraním.

Najviac ich oslovili Veronika Žembová a Stanislava Orlovská, ktoré svoje projekty budú prezentovať aj v celoslovenskom kole. Veronika získala druhé miesto v odbore Chémia a potravinárstvo s témou Obilniny vo výžive ľudstva a z rovnakej priečky do ďalšieho kola súťaže postúpila aj Stanka v kategórii Biológia s prácou Bilingsova ovulačná metóda.

Tretie miesto si zabezpečili Barbora Langová medzi fyzikmi za spracovanie problematiky biofyziky mozgu a s ním súvisiacich vĺn, Emma Folvarčíková za tvorbu didaktických pomôcok s tematikou ťažby ropy. Medzi ocenených v krajskom kole sa na štvrtej priečke zaradili aj Terézia Kyšeľová, ktorá skúmala vplyv celiakie na ľudský organizmus, Šimon Kyseľa za tvorbu spevníka ľudových piesní. Piate priečky vo svojich odboroch obsadili Jakub Šľachtovský s témou Fotobunka a fotoelektrický efekt a Lucia Plavnická za výrobu bio muštu. Tamara Jozefíková v kategórii historikov predstavila osobnosť Jozefa Dragoša Alžbentínčana a Mária Kovalčíková sa v práci s názvom Ži a nechaj žiť venovala problematike interrupcie.

Úspešným študentom blahoželáme a postupujúcim do celoslovenského kola držíme palce!

• Druhácke ducháče

• 8. 4. 2019
          • Študenti druhého ročníka absolvovali v prvom aprílovom týždni duchovné cvičenia. Dvojdňový pobyt v nádhernom prostredí školy v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej bol v réžii gréckokatolíckeho kňaza, redemptoristu o. Miroslava Bujdoša, ktorý si pre druhákov pripravil originálne, pútavé katechézy a zaujímavé sprievodné aktivity.

• Beseda v Provinčnom dome

• 8. 4. 2019
          • Gymnazisti si v Galérii Provinčný dom v Starej Ľubovni vypočuli zaujímavú prednášku PhDr. Tünde Lengyelovej, CSc. na tému Postavenie ženy v minulosti a následne sa zapojili do diskusie. Podujatie zorganizovalo Ľubovnianske múzeum - hrad, kultúrna inštitúcia PSK v spolupráci so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV. Študenti v galérii zároveň pozreli výstavu Umenie zblízka.

• Okresné kolá vo volejbale a florbale

• 4. 4. 2019
          • Počas prvého aprílového týždňa súťažili družstvá dievčat a chlapcov v okresných kolách vo volejbale a florbale. Viac sa darilo dievčatám. Volejbalistky vybojovali druhé miesto a v okresných majstrovstvách vo florbale pridali bronzovú priečku. Florbalisti dva zápasy prehrali o jeden gól a aj napriek tomu, že v poslednom stretnutí vyhrali 7:0, nepostúpili zo skupiny. Volejbalisti uspeli len v jednom zápase zo štyroch.

CGSM reprezentovali:

Volejbal – dievčatá: Miriam Kendrová, Linda Koterbová, Natália Kuľková, Andrea Rúrová, Natália Sikorová, Anna Smreková, Erika Tokarčíková, Veronika Žembová, Simona Zálešová, Lenka Dudová, Ráchel Živčáková, Erika Krajňak.

Volejbal – chlapci: Matúš Koneval, Samuel Šimko, Jakub Fedák, Frederik Gornek, Mário Koščák, Oliver Turčáni, Jakub Konkoľ, Michal Barnovský, Marián Faber, Roland Urban

Volejbal – dievčatá: Linda Koterbová, Kimberley Krafčíková, Gabriela Moščovičová, Veronika Krišáková, Vanesa Soroková, Marta Gallíková, Andrea Pavlinská, Katarína Bebková, Terézia Duračinská, Simona Stolárová, Mária Kovalčíková, Lucia Plavnická, Ema Boguská

Florbal – chlapci: Michal Diňa, Samuel Šimko, Daniel Dic, Denis Stanek, Dávid Vaľko, Marek Vančo, Matúš Koneval, Lukáš Solecký, Jakub Jendrichovský, Jakub Pluta, Michal Mézeš, Roland Urban, Jozue Živčák, Michal Jankura

• Neopakovateľná atmosféra Večného mesta

• 3. 4. 2019
          • Posledný marcový týždeň strávili prváci v Ríme. Večné mesto ich nadchlo svojou neopakovateľnou atmosférou, historickými pamiatkami, svetským i sakrálnym umením, námestiami, fontánami, čarovnými zákutiami. V sprievode o. Miroslava Šimka si prezreli baziliky, navštívili múzeá vo Vatikáne, staroveké Koloseum a Forum Romanum. V stredu počas generálnej audiencie na Námestí sv. Petra pozdravili Svätého Otca Františka. Bonusom bola zastávka v Benátkach.

• V knižnici o práci s informáciami
    • Krajské kolo cezpoľného behu
    • Mimoriadne úspešní cezpoľní bežci