• Krajské kolo cezpoľného behu

• 9. 10. 2019
          • Pod Ľubovnianskym hradom sa konalo aj krajské kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok stredných škôl, v ktorom nás po víťazstvách v rámci okresu reprezentovali oba tímy. Vyrovnaná výkonnosť našich bežcov sa prejavila v cieli, ktorým prebehli s minimálnymi rozdielmi. Družstvo dievčat v súčte časov obsadilo piate miesto, chlapci skončili siedmi. Všetci  jednotlivci sa dostali do prvej polovice výsledkovej listiny. CGSM reprezentovali: dievčatá: Veronika Žembová, Gabriela Kovalčíková, Marta Gallíková, chlapci: Miroslav Kafka, Matej Hudák, Jozue Živčák

• Rok v USA zadarmo - štipendiá FLEX

• 6. 10. 2019
          • Študenti stredných škôl sa opäť môžu uchádzať o ročný študijný pobyt v USA, ktorý je hradený americkým Ministerstvom zahraničných vecí a študentom umožňuje bývať rok v americkej hostiteľskej rodine a študovať na americkej strednej škole zadarmo.
            Vďaka programu každoročne vycestuje do USA viac ako 900 študentov stredných škôl z 21 krajín Európy a Ázie. V roku 2018 bola do tohto programu zaradená aj Slovenská republika a v auguste 2019 vycestovalo do USA prvých 10 slovenských študentov.

Prihlásiť sa môžu všetci stredoškoláci, ktorí splnia nasledovné kritéria:
            - Majú slovenské občianstvo
            - Narodili sa medzi 15.7.2002 - 15.7.2005
            - V čase podania prihlášky študujú v 1. alebo 2.ročníku strednej školy. V prípade 5-ročných gymnázií môžu
               o štipendium žiadať aj študenti 3.ročníka
            Majú dobrý priemer a angličtinu na komunikatívnej úrovni
            - Spĺňajú podmienky na získanie víz typu J1 (za posledných 5 rokov strávili v USA menej ako 90 dní)

Štipendium študentom poskytne:
            - Spiatočnú letenku
            - Mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách a pokrytie základných osobných potrieb
            - Umiestnenie vo vybranej a preverenej hostiteľskej rodine
            - Štúdium na strednej škole v USA
            - Prípravné školenie pred odjazdom do USA
            - Zdravotné poistenie (nezahŕňa zubnú starostlivosť a ošetrenia spojené s už existujúcim ochorením)

Online prihlášku je potrebné vyplniť na https://ais.americancouncils.org/flex najneskôr do 17. 10. 2019. Viac informácií na: www.americancouncils.org

• Predĺženie platnosti preukazov ISIC

• 6. 10. 2019
          • 30. septembra bola ukončená platnosť preukazov ISIC bez prolongačnej známky. Ak chcete využívať  výhody vášho študentského preukazu, predĺžte si jeho platnosť v dvoch krokoch.

• Mimoriadne úspešní cezpoľní bežci

• 6. 10. 2019
          • V okresnom kole cezpoľného behu si družstvá chlapcov a dievčat vybojovali prvé miesta. Trať v podhradí Ľubovnianskeho hradu a v okolí Stredovekého vojenského tábora si naši gymnazisti odbehnú aj na budúci týždeň v krajskom kole.

Výsledky jednotlivcov:

Chlapci: Roland Urban – 2. miesto, Matej Hudák – 3. miesto, Miroslav Kafka – 4. miesto

Dievčatá: Veronika Žembová - 1. miesto, Gabriela Kovalčíková - 4. miesto, Marta Gallíková – 6. miesto

• Účelové cvičenie

• 29. 9. 2019
          • Septembrové účelové cvičenie bolo pre študentov prvého až tretieho ročníka náučné i súťažné. Gymnazisti na jednotlivých stanovištiach absolvovali kurzy zdravotníckej prípravy, civilnej ochrany a učili sa analyzovať rizikové faktory. Nadobudnuté poznatky potom využívali v jednotlivých súťažných disciplínach. Poskytovali prvú pomoc, fixovali zlomeniny, zastavovali krvácanie, vyskúšali si resuscitáciu na umelej figuríne. Riešili mimoriadnu udalosť, pripravovali sa na evakuáciu a analyzovali rizikové faktory v našom regióne i v našej krajine.

Druhou časťou účelového cvičenia boli športové disciplíny. Medzitriedny turnaj s názvom Let's #BeActive! sa uskutočnil v rámci iniciatívy Európskej komisie – Európskeho týždňa športu 2019.  Na školskom futbalovom ihrisku boli pre študentov pripravené atletické i silové disciplíny (hod diskom, prekážková dráha či ťahanie lana...), ktoré preverili ich fyzickú zdatnosť.

Najúspešnejšou triedou sa na základe súčtu bodov zo všetkých disciplín stala 1. A.

• 29. 9. 2019
          • Posledný septembrový týždeň patril aj literárno-historickej exkurzii. Tretiaci pozdravili lesy, hory počas prehliadky expozície Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy, ktorá je inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou v Oravskej Polhore. Navštívili artikulárny kostol v Leštinách, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej a neobišli ani dominantu Oravy – Oravský hrad. V Černovej sa oboznámili s tragédiou, ktorá sa tu odohrala 27. októbra 1907. Veľmi silný dojem zanechala prehliadka Múzea koncentračného tábora Osvienčim (Auschwitz-Birkenau).

• Poďakovanie za úrodu

• 24. 9. 2019
          • Počas tradičnej utorkovej sv. omše sme ďakovali za dary zeme. Pán kaplán Andrej posvätil naaranžované koše s plodmi zeme, ktoré sme predniesli pred oltár ako ďakovnú obetu.

• Erasmus+ PO WER

• 19. 9. 2019
          • Dnes sa uskutočnilo prípravné stretnutie k projektu v rámci programu Erasmus+ PO WER. Naši študenti budú spolupracovať s rovesníkmi z cirkevného gymnázia v poľskom meste Lubliniec v oblasti prírodných vied. Budú skúmať životné prostredie, digitálne spracujú výsledky výskumov a vytvoria regionálnych sprievodcov. Komunikačným jazykom projektu bude angličtina. „Poliaci donesú svoje know-how vyučovania prírodovedných predmetov, my dodáme svoje skúsenosti a modernú techniku na vyučovanie prírodných vied získanú v projekte IT Akadémia, vysvetlil riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar.

• Ochranné štíty pre pedagógov v ŠZŠ sv. Anny
    • Malá maturita zo slovenčiny
    • Súrodenci Sásovci so špeciálnou cenou hodnotiacej komisie
    • Rozdali sme ochranné štíty