• Dotazník o aktivitách vo farnosti | Kriteria bilingválne 2021-2022.pdf

KRITÉRIÁ

na prijímacie konanie do 1. ročníka 5-ročného odboru

gymnázium - bilingválne štúdium pre školský rok 2021/2022

V súlade s ustanoveniami § 65 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov riaditeľ školy po prerokovaní v rade školy a po prerokovaní v  pedagogickej rade školy určuje na prijímanie do 1. ročníka pre školský rok 2021/2022 tieto kritériá a podmienky prijatia na štúdium:

I. Všeobecná časť

1. Do prvého ročníka v školskom roku 2021/2022 je plánované prijať 24 žiakov.
          2. Všetci prihlásení žiaci vykonajú talentovú prijímaciu skúšku z predmetov anglický jazyk, matematika a slovenský jazyk a literatúra v termínoch 5. mája (1. termín) a 12. mája (2. termín) 2021.
          3. Pozvánka na prijímacie skúšky bude odoslaná uchádzačovi, resp. jeho zákonnému zástupcovi najneskôr 5 dní pred termínom konania prijímacích skúšok s uvedením začiatku prijímacej skúšky a ďalších organizačných pokynov.
          4. Prijímacia skúška má písomnú formu. Úlohy budú v súlade s platnými štandardami pre základné školy. Časový limit na vypracovanie testov z anglického jazyka bude 60 minút, z matematiky 60 minút a na vypracovanie testu zo slovenského jazyka a literatúry 45 minút.
          5. Do prvého ročníka päťročného odboru gymnázium – bilingválne štúdium môže byť prijatý uchádzač, ktorý spĺňa tieto podmienky:
          6. získal primárne vzdelanie a v príslušnom školskom roku úspešne ukončil ôsmy ročník vzdelávacieho programu základnej školy a splnil podmienky prijímacieho konania
            (v školskom roku 2020/2021 navštevuje 8. ročník ZŠ),
          7. získal nižšie stredné vzdelanie absolvovaním deviateho ročníka vzdelávacieho programu základnej školy a splnil podmienky prijímacieho konania (v školskom roku 2020/2021 navštevuje 9. ročník ZŠ).

II. KRITÉRIÁ NA PRIJATIE UCHÁDZAČA

1. Pri rozhodovaní o prijatí uchádzačov sa vychádza z týchto kritérií:
            1. Výsledky písomnej prijímacej skúšky:

anglický jazyk ......................................................................  max. 60 bodov

slovenský jazyk a literatúra ................................................... max. 30 bodov

matematika ............................................................................ max. 30 bodov

Uchádzač úspešne vykoná písomnú skúšku vtedy, ak získa:

• z anglického jazyka minimálne                                     20 bodov
            • zo slovenského jazyka a literatúry minimálne                  8 bodov
            • z matematiky minimálne                                                   8 bodov
            1. Prospech uchádzača dosiahnutý za šk. roky 2017/2018 a 2018/2019 (koncoročné výsledky):

Uchádzač môže získať za dosiahnutý prospech maximálne 80 bodov za priemer 1,0.
          Určenie počtu bodov: PB = 160 – 80xPP (PB – počet bodov,  PP – priemerný prospech). Za priemerný prospech 2,0 a horší bude uchádzačovi pridelených 0 bodov.

1. Umiestnenie uchádzača v súťažiach: akceptované budú súťaže, ktoré sa konali v posledných štyroch rokoch štúdia (od septembra 2017).

Umiestnenie uchádzača v predmetových olympiádach, v umeleckej alebo v športovej súťaži

Úroveň

Umiestnenie

Predmetová olympiáda

Iná súťaž

Okresné/obvodné kolo

3 body

4 body

1 bod

Krajské/regionálne a vyššie kolo

12 bodov

10 bodov

4 body

8 bodov

úspešný riešiteľ

6 bodov

Uchádzač  môže  získať  za  všetky  dosiahnuté

umiestnenia  v  súťažiach  maximálne  20 bodov. Ak bol žiak členom družstva, započíta sa mu polovičný počet bodov.

Z jednej postupovej súťaže sa hodnotí iba vyššie bodovo hodnotené umiestnenie. Akceptované budú iba potvrdenia o umiestnení potvrdené organizátorom súťaže alebo kópia diplomu, prípadne výsledková listina overená riaditeľom príslušnej ZŠ. Potvrdenia o umiestnení uchádzača je potrebné doručiť na sekretariát školy najneskôr v deň konania prijímacej skúšky do 8.00 hod. Akceptuje sa aj elektronické zaslanie.

V prípade nejednoznačnosti umiestnenia (napr. zlaté, strieborné pásmo,...) a zadefinovania úrovne súťaže rozhodne o pridelenom počte bodov riaditeľ školy.

D) Duchovné aktivity vo farnosti

Na základe vyplneného dotazníka potvrdeného kňazom farnosti je možné získať max. 10 bodov. Dotazník je dostupný na adrese http://cgsm.edupage.sk/files/Dotaznik_PS.pdf.

Termín doručenia je najneskôr v deň konania prijímacej skúšky do 8.00 hod.

E) Sociálne pomery

- sirota, polosirota ...………....... 3 body

- počet súrodencov (4 a viac) …..2 body

Potvrdenie o sociálnych pomeroch môže vydať riaditeľ ZŠ.

2. Každý uchádzač o prijatie môže získať maximálne 235 bodov. Po pridelení získaných bodov bude vytvorené poradie uchádzačov na základe súčtu pridelených bodov.

V prípade rovnosti dosiahnutých bodov bude uprednostnený uchádzač podľa kritérií v nasledovnom poradí:

1. so zníženou pracovnou schopnosťou
          2. s lepším výsledkom prijímacej skúšky z anglického jazyka
          3. s lepším celkovým výsledkom prijímacej skúšky
          4. s lepším priemerným prospechom zo ZŠ

3. Riaditeľ školy zverejní zoznam uchádzačov na webovej stránke školy podľa výsledkov prijímacieho konania najneskôr 12. mája 2021 o 17.00 hod. Zoznam bude obsahovať poradie uchádzačov s vopred prideleným číselným kódom zoradených podľa celkového počtu bodov získaných pri prijímacom konaní a informáciu, či uchádzač vykonal prijímaciu skúšku úspešne alebo neúspešne.

Stará Ľubovňa, 25. 2. 2021

Mgr. Pavol Chmeliar