• Eduard Batmendijn reprezentoval Slovensko na celosvetovej olympiáde matematikov v Argentíne

• 27.11.2012 02:35
          • Študent Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni Eduard Batmendijn sa v priebehu leta postaral o výnimočný úspech. Bol totiž jedným zo šiestich zástupcov, ktorí reprezentovali Slovensko na Medzinárodnej matematickej olympiáde v Argentíne. A ani touto významnou udalosťou sa jeho ambiciózne plány nekončia.
          • Študent teraz už 2. ročníka ešte v priebehu minulého školského roka postúpil z celoslovenského kola matematickej olympiády medzi najlepších, ktorí mali možnosť súťažiť i na celosvetovej úrovni. Medzinárodná matematická olympiáda (IMO 2012) sa tento rok konala v argentínskom meste Mar del Plata. Šestica Slovákov vrátane mladého Staroľubovňana prežila v spoločnosti 548 súťažiacich zo stovky krajín v dňoch 8. – 16. júla naozaj bohatý program. „Samotná súťaž trvala dva dni, počas ktorých sme za štyri a pol hodiny museli zvládnuť dokopy 6 úloh rôznej náročnosti,“ popísal priebeh súťaže Edo, ktorý sa vďaka svojej šikovnosti umiestil v konečnom poradí v tzv. bronzovom pásme. Je tiež nutné podotknúť, že Eduard súťažil v konkurencii zväčša starších študentov. Slovensko skončilo celkovo na 44. mieste.

Mladí matematici sa však určite nenudili ani počas nesúťažných dní. Edo pozitívne ohodnotil aj sprievodné akcie súťaže: „Cez voľný čas sme mali možnosť zapojiť sa do množstva aktivít. Napríklad pre nás pripravili zaujímavý turnaj v plážovom futbale, v ktorom mohli hrať iba družstvá poskladané zo súťažiacich rôznej národnosti. Okrem toho sme sa mohli zúčastniť viacerých hromadných akcií spojených s prehliadkami samotného mesta Mar del Plata, ktoré sme si mohli pozrieť aj individuálne. Organizačne to bolo zvládnuté naozaj výborne.“ Z Argentíny sa tak mohol vrátiť so skvelými zážitkami. „Stretol som tam veľa mladých z rôznych krajín. Bolo zaujímavé spoznať i ľudí z úplne iného konca sveta,“ doplnil úspešný Staroľubovňan.

Jeho najbližšie plány však na pestrosti v ničom nestrácajú. Slovensko bude Eduard Batmendijn reprezentovať aj na Medzinárodnej olympiáde z informatiky, na ktorú ešte tento mesiac pocestuje do Talianska.

Adam Takáč

Článok bol publikovaný  v Ľubovnianskych novinách.

• Nedeľa 5. 5. 2024