• Cirkevné školy opäť pomáhali misiám (+ videoreportáže)

• 29.11.2012 02:03
          • „Podeliť sa a myslieť na iných!“ To bolo základné motto ďalšieho ročníka duchovno-spoločenskej akcie Misijný jarmok. Koncom októbra Základná škola s materskou školou sv. Cyrila a Metoda a Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša opäť upriamili svoju pozornosť na ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc.
          • 19. ročník Misijného dňa začal už tradične sv. omšou v kostole sv. Petra a Pavla, pri ktorej mali zúčastnení možnosť vyjadriť podporu ľuďom rozvojového sveta duchovnou formou. Svoju misijnú činnosť prišiel tento rok prezentovať dobrovoľník pôsobiaci v Južnom Sudáne Jozef Baša. Po sv. omši prostredníctvom prednášky priblížil často veľmi ťažký život ľudí z tejto africkej krajiny, ktorí sa však napriek ťažkostiam dokážu tešiť z toho mála, čo dostávajú.

Následne sa program akcie presunul do priestorov cirkevných škôl, kde deti a žiaci predávali výrobky rôzneho druhu a poskytli tak možnosť prispieť aj finančne. Misijný jarmok mohol navštíviť naozaj ktokoľvek. Počas jeho priebehu sa pri stánkoch, v "triednych reštauráciách" či remeselných dielňach vystriedali deti s rodičmi, dôchodcovia, ale aj samotní študenti cirkevných škôl z nášho mesta.

„Hlavnou myšlienkou tohto dňa je, že sa my, ktorí máme, podelíme s tými, ktorí nemajú. Deti našej škôlky a školy vedieme v misijnom duchu k pomoci žiakom našej adoptívnej triedy zo Sudánu,“ zdôraznila primárny zámer Monika Maníková, riaditeľka Základnej cirkevnej školy s materskou školou sv. Cyrila a Metoda. „V nemalej miere majú na tomto jarmoku podiel aj rodičia, ktorí počas celého mesiaca pomáhali svojim deťom s ručnými prácami, pripravovali rôzne darčeky a piekli koláče. Taktiež prispeli aj učiteľky, ktoré spolu s deťmi chystali rôzne výrobky na predaj, a teda na pomoc misiám,“ doplnila Monika Maníková.

Účasť študentov Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša na Misijnom dni priblížil jeho riaditeľ Pavol Chmeliar: „Gymnazisti sa tak ako každý rok zapojili do tejto akcie v tom zmysle, že sú aktívni kupujúci, čiže takto prispievajú k pomoci misiám. Zároveň študenti druhého ročníka pripravujú dramatizácie o životoch svätých. Tento rok sú ich predstavenia o sv. Lucii a o sv. Mikulášovi.“

Fakt, že tento deň môže niečím prispieť nielen ľuďom, ktorým sa prostredníctvom neho dostáva pomoc, ale aj samotným zúčastneným, ktorí svoju podporu vyjadrujú v duchovnej i materiálnej podobe, je tiež jedným z pozitív tohto podujatia. „Vždy keď človek myslí na iných, niečoho sa zrieka a niečo obetuje, má to vtedy veľký význam, pretože dostáva takto šancu budovať sám seba i celý svet,“ potvrdil túto skutočnosť, ktorá zaručuje úspech Misijného dňa, Pavol Chmeliar.

Adam Takáč
            Foto: Pavol Boďo

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách

Reportáž z Misijného dňa