• Fyzici z cirkevného gymnázia postúpili na celoslovenské kolo

• 27.03.2013 07:34
          • Premiérová účasť študentov Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša na Turnaji mladých fyzikov neostala bez úspechu. Naopak, svojou prezentáciou experimentálnych úloh sa päťčlennému tímu podarilo zaujať odbornú porotu a vybojovať si tak cestu na celoslovenské kolo.
          • Zaujímavá súťaž, ktorá v sebe spája myšlienky riešenia fyzikálnych príkladov s prezentovaním odbornej činnosti prvý raz privítala aj milovníkov tohto predmetu z cirkevného gymnázia nášho mesta. Tí sa najprv zúčastnili trojdňového predsúťažneho sústredenia mladých fyzikov v Bratislave. Začiatkom februára sa už toto mužstvo v zložení Patrik Šesták, Štefan Hnát, Martin Knapík, Ľuboš Nagy a Boris Rúra zúčastnilo regionálneho kola v Košiciach.

„Súťaž je veľmi dynamická vo všetkých fázach. V domácej, prípravnej etape,  je potrebné navrhnúť riešenia 17 experimentálnych zadaní, realizovať potrebné merania a pripraviť prezentácie svojich úloh. V samotnom priebehu súťaže sa potom prezentujú a obhajujú jednotlivé riešenia tímov, oponujú sa riešenia ostatných mužstiev a tiež recenzujú vystúpenia súperov,“ prezradila Mária Rúrová, vedúca úspešného fyzikálneho tímu zo Starej Ľubovne. Účastníci tak okrem získavania vedomostí z fyziky, nadobúdajú aj skúsenosti v nekompromisných odborných diskusiách, učia sa tiež prezentovať svoju činnosť a objektívne hodnotiť práce iných. „Súťaž je skvelou prípravou žiakov na budúcu vedeckú odbornú činnosť,“ doplnila M. Rúrová.

Turnaj mladých fyzikov hodnotí odborná porota, pre ktorú kritériá úspechu nespočívajú len v dobrom prezentovaní svojich výsledkov, ale takisto v schopnosti viesť relevantnú a kvalitnú diskusiu na práce všetkých súťažiacich. To sa družstvu Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša podarilo natoľko dobre, že si z regionálneho kola v Košiciach odnieslo pozvanie na svoje vystúpenie v celoslovenskej konkurencii.

Svoju spokojnosť a tiež pozitívny názor na toto podujatie vyjadril aj jeden z členov úspešného mužstva Patrik Šesták: „Musím uznať, že súťaž ma očarila. Prezentácia prác bola dynamická a na skutočne profesionálnej úrovni. Referenti, oponenti a recenzenti spolu vášnivo diskutovali, oponovali a hodnotili svoje práce. Celé to bolo okorenené presným časovým limitom, striktne naplánovaným priebehom a prísnou porotou. Myslím si, že táto súťaž prináša riešiteľom bohaté skúsenosti z teoretickej a praktickej fyziky a má tak vysoký potenciál vychovať vynikajúcich fyzikov, ktorý budú vedieť prezentovať a obhajovať svoju prácu.“

Adam Takáč

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách.

• Štvrtok 2. 5. 2024