• Školský rok 2017/2018

• Junior Freshhh

• 28.11.2017 22:43
          • Trio Adam Sikorják, Jakub Šľachtovský a Jakub Pluta skončilo na 11. mieste v konkurencii 444 prihlásených tímov z celého Slovenska v súťaži Junior Freshhh, ktorá je určená pre študentov stredných škôl a jej cieľom je podporiť záujem študentov o prírodovedné predmety. Prebieha online a skladá sa z 12 zadaní, v rámci ktorých účastníci riešia úlohy z oblasti matematiky, fyziky, chémie a taktiež biológie a geografie. Tím nášho gymnázia sa prelúskal všetkými zadaniami a v priebežnom hodnotí po treťom kole bol dokonca na druhej pozícii. Po poslednom kole chlapci spadli na aj tak skvelú 11. priečku.
          • „Do súťaže Junior Freshhh som sa v tomto roku zapojil prvýkrát a neľutujem to,“ hovorí druhák z bilingválnej triedy Jakub Šľachtovský. Podľa jeho slov boli viaceré z úloh veľmi náročné, ale napokon aj zvládnuteľné. „Verím, že táto skúsenosť zlepšila moje schopnosti riešiť problémy i schopnosť logického uvažovania, zároveň aj rozšírila moje vedomosti v oblasti prírodných vied,“ dodáva Jakub. „V porovnaní s minulým rokom to bolo oveľa náročnejšie a úlohy boli veľmi komplexné, čiže ak by sme nevyriešili istú časť, nedostali by sme sa ani k zvyšku zadania,“ komentoval úroveň obtiažnosti zadaní tretiak Adam Sikorják, ktorý Junior Freshhh absolvoval už v minulom roku. „Najviac sa mi páčili úlohy z chémie, jednak kvôli tej komplexnosti a jednak aj preto, že boli ťažkou skúškou mojich zručností. Som teda rád, že som v nich uspel,“ spomína viacnásobný víťaz krajských kôl chemickej olympiády Adam.

Riešenie jednotlivých zadaní gymnazistov posúvalo vpred. „Súťaž ma naučila trpezlivosti. Jednu úlohu sme riešili tri dni. Vo vlaku, v škole, na hodinách :), počas prestávok, po škole, večer doma. Za obeť padla veľká kopa papierov. Žiadalo si to veľkú dávku trpezlivosti, aby som netresol so všetkým naokolo,“ hovorí Adam.

Študenti sa veľmi dobre dopĺňali a výbornú partiu dotváral prvák Jakub Pluta. „Keď sme dali hlavy dokopy, dokázali sme podať obdivuhodný výkon. Samozrejme, zažili sme aj pár neúspechov, ale to je normálne a netreba sa tým nechať brzdiť, ale posunúť dopredu. Ja som s naším výkonom spokojný a verím, že sme do toho dali všetko,“ zhodnotil celý priebeh niekoľkotýždňovej súťaže Jakub Šľachtovský.

Ukážka zadania:
            Adam: „Jedna z úloh spočívala vo vypočítaní obsahu záhrady, kde chceme pestovať zázračné lieviky a potrebujeme tam mať posadený presný počet ružových, bielych a červených lievikov. Avšak lieviky dokážeme krížiť medzi sebou (to už je biológia). Po skrížení dvojice lievikov nám vzniknú štyri ďalšie, pričom sme mali presné pravidlá, čo s čím dokážeme krížiť. Mali sme vypočítať, koľko lievikov máme na začiatku kúpiť, aby sme po piatich týždňoch mali v záhrade 42 červených, 63 bielych a 147 ružových kvetov.“

• Sobota 27. 4. 2024