• Školský rok 2017/2018

• Misijný deň v cirkevných školách

• 27.11.2017 22:26
          • Pri príležitosti Svetového dňa misií cirkevné školy v Starej Ľubovni každoročne organizujú Misijný deň. Podujatie, ktoré je zamerané na pomoc ľuďom v núdzi a podporu misií, na konci októbra zaznamenalo už 24. ročník.

• Hosťom Misijného dňa bol rehoľný brat Vavrinec Vadkerti, ktorý po svätej omši priblížil svoje pôsobenie v Bolívii, kde vybudoval a riadil duchovné centrum. „Misie majú zmysel, aj keď nie sú ľahké, ale treba hľadať spôsoby, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo o Ježišovi Kristovi a jeho láske k nám,“ vysvetlil podstatu svojho povolania tento františkán, ktorý počas svojej misie v juhoamerickej krajine navštevoval aj domorodých obyvateľov v odľahlých pralesných častiach.

Pomoc tým, ktorí ju potrebujú, sa skonkretizovala v misijnom jarmoku, výťažok z ktorého poputuje sociálne slabším rodinám. Skutočnú hodnotu tovar naberal v šťastných tvárach predávajúcich a kupujúcich. Chodby a triedy základnej školy sa premenili na reštaurácie, kaviarne a obchody, ktoré ponúkali rôzny sortiment. „Máme tu aj burzu šiat, ručne vyrábané dekoratívne predmety, domáce výrobky či kompóty,“ pripomenula niektoré novinky v predávanom tovare riaditeľka ZŠ s MŠ sv. Cyrila a Metoda Monika Maníková, ktorú potešila kreativita žiakov. Návštevníci jarmoku si mohli pochutnať na rôznych dobrotách, ale aj otestovať svoje schopnosti v športových i vedomostných súťažiach, zatancovať pri živej hudbe či obdivovať živé sochy.

„Zmysel jarmoku vidím v tom, že deti sa dostávajú do situácie, kedy netreba myslieť len na seba. Možno drobná pomoc, ktorá ale môže mať veľký zmysel pre iných,“ vyzdvihla význam organizovania tohto podujatia návštevníčka jarmoku. „Bola som prekvapená, v akom rozmere sa to koná a koľko je tu produktov. Veľmi radi teda prispejeme, lebo máme aj z čoho vyberať,“ podotkla v atmosfére štedrosti jedna z kupujúcich.

Študenti gymnázia sa do akcie zapájajú nielen ako aktívni kupujúci. Pripravujú si divadelné predstavenia a výťažok z dobrovoľného vstupného venujú na podporu misií. „Je tradíciou, že prváci si vyberú svojho patróna triedy a v druhom ročníku si o ňom pripravia dramatizáciu. Aj takýmto spôsobom misijne ohlasujú, čo Boh konal v živote svätých,“ priblížila aktivitu účinkujúca Stanka. V tomto roku si druháci pripravili dramatizáciu zo života svätej Barbory a multimediálne dielo o živote svätého Jána Pavla II. „Aj keď je to už tradičné, každý rok ma vedia prekvapiť, čo dokážu pripraviť. Pritom prezentujú kvalitné hodnoty, ktoré sú trváce, ale podané moderným misijným spôsobom,“ doplnil riaditeľ cirkevného gymnázia Pavol Chmeliar.

Foto: Viera Štucková

Reportáž Ľubovnianskej televízie

Reportáž Patrika Varcholu a Eriky Horanskej

2. A - sv. Barbora

2. BA - sv. Ján Pavol II.

• Sobota 27. 4. 2024