• Školský rok 2013/2014

• Jubilejný misijný jarmok na cirkevných školách v Starej Ľubovni

• 26.11.2013 10:26
          • dvadsaťkrát sa na Cirkevnej základnej škole s materskou školou sv. Cyrila a Metoda a Cirkevnom gymnáziu sv. Mikuláša v Starej Ľubovni uskutočnila duchovno-spoločenská akcia Misijný jarmok. To, že ani po toľkých rokoch na význame nestráca, ba práve naopak, sa potvrdilo v utorok 29. októbra.
          • Úspešné dve desiatky ročníkov konania tejto udalosti v sebe zahŕňajú množstvo krajín a teda i mnoho ľudí, ktorým svojou činnosťou žiaci cirkevných škôl nášho mesta každoročne pomáhajú. Zmysel tejto pomoci však nenachádza svoju podstatu len vo finančnej, ale i duchovnej forme.

Okrúhly ročník podujatia sa začal sv. omšou v kostole sv. Petra a Pavla, po ktorej sa misionár Quirin Barník  prihovoril žiakom, pedagógom a ďalším účastníkom, ktorí prišli podporiť stále aktuálnu myšlienku pomoci misiám. Po sv. omši sprostredkoval fotkami, no najmä osobnými zážitkami a skúsenosťami život v nehostinných častiach Brazílie.

„Myslím, že táto akcia má veľký význam nielen pre konkrétny zámer materiálnej pomoci skupine ľudí, ale takisto pre samotných účastníkov, deti a ich rodičov, pretože v nich vzbudzuje istý pocit solidarity s tými, ktorí potrebujú určitú podporu,“ zdôraznil asi najzákladnejší zmysel podujatia páter Quirin, ktorý v Starej Ľubovni pred časom pôsobil ako kaplán. Okrem toho taktiež prezradil, na aký účel budú smerovať peniaze vyzbierané z misijného jarmoku: „Vyzbieraná čiastka poslúži na výstavbu detského ihriska pre deti v jednej misijnej komunite v Brazílii.“

V priestoroch školy následne pokračoval bohatý program. Jeho strojcami boli najmä žiaci a študenti, ktorí však každoročne nachádzajú pri jeho vytváraní aj nemalú podporu učiteľov a rodičov. Kreatívne stánky s rôznymi výrobkami alebo triedne reštaurácie s množstvom jedál a koláčov boli doplnené o dramatické predstavenia študentov cirkevného gymnázia o svätých – sv. Kláre a sv. Filipovi Nerim.

„Aj tentokrát som veľmi milo prekvapená tvorivosťou a zapojením detí, najmä tých najmladších, do celej akcie. Zároveň však aj do „farebnej zbierky“ sladkostí pre detský domov v Ružomberku, kde už musíme pomaly zháňať kamión, aby sme sa tam s tým všetkým mohli dopraviť,“ povedala s úsmevom riaditeľka základnej školy Monika Maníková. Upozornila, že touto akciou sa aktivity spojené s pomocou slabším rozhodne nekončia: „Počas celého roka sa snažíme viesť deti v misijnom duchu. Zapájame sa do viacerých charitatívnych zbierok a akcií, ktoré sú sprevádzané aj modlitbami za ľudí doma i v zahraničí.“

Spokojnosť bolo vidieť aj na tvárach mnohých návštevníkov. Niektorí sú pravidelní účastníci už od začiatkov akcie, našli sme však aj „nováčikov“. „Som tu úplne prvýkrát a veľmi sa mi páči veselá a živá atmosféra. Už som si kúpila fantastické koláče, obložené chlebíky a teraz čakáme na cukrovú vatu,“ reagovala jedna z účastníkov, ktorá, podobne ako ostatní, prišla na opätovne vydarený ročník tejto udalosti míňať preto, aby pomohla druhým.

Adam Takáč
            Foto: Pavol Boďo