• Školský rok 2013/2014

• Cirkevné gymnázium otvorilo svoje dvere

• 21.02.2014 10:45
          • Tradičný v každoročnej pravidelnosti, avšak opäť mimoriadny v originálnosti bol Deň otvorených dverí na Cirkevnom gymnáziu sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Minulá streda sa stala výbornou príležitosťou nahliadnuť do jeho fungovania nielen pre potenciálnych študentov.
          • Štvrtýkrát pozvala škola širokú verejnosť, aby sa presvedčila a spoznala bližšie jej možnosti, výhody a najmä ľudí, ktorí ju tvoria. „Okrem samotných žiakov a učiteľov patria do širšieho spoločenstva tejto školy rozhodne aj rodičia. Ich podporu cítime pri rôznych akciách, ktoré spoločne prežívame. Popri tej základnej – vzdelávacej činnosti, sú to i mnohé udalosti zamerané na obohacovanie duchovnej stránky,“ priblížil riaditeľ gymnázia Pavol Chmeliar.

Aj tentoraz vynikla pri tejto akcii najmä spolupráca učiteľov a študentov, ktorí si pripravili jedinečné stvárnenie vyučovania. Jednotlivé predmety predstavili návštevníkom v zaujímavej podobe. Dialo sa tak prostredníctvom vzniku ohňa bez zápaliek, výroby bublifuku či prskaviek dôsledkom reakcií pri chemických pokusoch, ukážke fyzikálnych experimentov alebo technologicky vycibrenej biologickej prezentácie v 3D modeli. Záujemcov upútali aj interaktívna geografická súťaž, sekcia kreatívnej literárnej tvorby, prezentácie a scénky v angličtine, vtiahnutie do dejín cez pravdivé historické príbehy i testov osobnosti na hodine občianskej výchovy.

„Každý rok sa na tento deň veľmi teším. Stretnutie s týmito mladými ľuďmi plnými entuziazmu je neopakovateľné. Sú otvorení, milí, príjemne komunikujú, a tak je myslím spokojnosť na jednej i druhej strane,“ vyjadrila s úsmevom nadšenie učiteľka dejepisu Mária Kočišová. „So žiakmi sme pripravili pravdivé svedectvá a príbehy ľudí, ktorí pocítili krutosť vojny či komunizmu, a tak autenticky predstavili mladým ľuďom tieto ťažké časy,“ objasnila, v čom spočívalo zapojenie sa tohto predmetu do tohtoročnej prehliadky gymnázia.

Tá prebehla naozaj vydarene, v jej priebehu sa vystriedalo viac ako 150 žiakov zo škôl celého okresu. Po absolvovaní unikátnej „exkurzie“ u nich prevládali pozitívne dojmy. „Páčili sa mi hlavne chemické a fyzikálne pokusy, dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí. Taktiež sa mi veľmi páči kolektív študentov s ich učiteľmi. Určite to dopomôže k môjmu rozhodovaniu ohľadom výberu štúdia,“ povedala jedna z účastníčok z Novej Ľubovne.

Ťažko je zistiť skutočný charakter školy len z počutia. A práve tento deň a táto udalosť dávajú ideálnu ponuku všetkým, ktorí ho chcú naozaj spoznať a vedieť o ňom viac. „Je náročné o atmosfére v nej rozprávať. Treba ju predovšetkým zažiť,“ zdôraznil kľúčovú podstatu dňa Pavol Chmeliar.

Adam Takáč

• Utorok 30. 4. 2024