• Školský rok 2016/2017

• Malý Erasmus a prírodovedná šou

• 27.03.2017 08:09
          • Dve stovky návštevníkov prešli na konci januára dverami cirkevného gymnázia. Tie boli otvorené aj v tomto roku pre žiakov základných škôl, ich rodičov a učiteľov, ale aj ostatných záujemcov o život spoločenstva zvaného Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša. Deviataci i ôsmaci nazreli do školy, ktorá sa predstavila prostredníctvom programu s názvom Malý Erasmus. V rámci neho si návštevníci mohli pozrieť aktivity v multilingválnom, prírodovednom i humanitnom bloku.

• „V tomto roku sme prvýkrát skúsili experiment – prírodovednú šou na hornej chodbe a určite budeme v takejto prezentácii prírodovedných predmetov pokračovať,“ priblížila novinku Dňa otvorených dverí profesorka Mária Rúrová. Fyzikálne i chemické experimenty boli snímané kamerou a premietané na stenu, čo účastníkom umožnilo jednotlivé pokusy detailnejšie sledovať. Úspech zožal aj hosť Jozef Kačmarčík z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach, ktorý každoročne prichádza študentom predvádzať najnovšie poznatky z oblasti fyziky nízkych teplôt a supravodivosti.

O výhodách organizácie dňa otvorených dverí hovoria aj reakcie žiakov základných škôl, ktorí si školu môžu obzrieť a zároveň nakuknúť do vyučovacieho procesu. „Už dlho som si chcela túto školu pozrieť, pretože tu mám podanú prihlášku a chcela som vedieť, ako to tu funguje,“ reagovala jedna z deviatačok, ktoré si gymnázium prišli „ohmatať“. „Rozmýšľam, či si vyberiem bilingválne alebo klasické štúdium. Dnes sa chcem rozhodnúť.“

Záujemcovia o bilingválne štúdium si mohli pozrieť otvorené konverzačné hodiny s lektorom, kde mohli vnímať spontánnu plynulú angličtinu u prvákov, zdokonaliť si svoje poznatky z geografie, ktorá sa tu vyučuje v angličtine, prípadne „odletieť“ medzinárodnou leteckou linkou, kde začuli aj španielčinu, nemčinu a ruštinu. V humanitnom bloku si návštevníci vyrobili tričko ludských práv, absolvovali exkurziu do histórie a vo Fantastickej čitárni zažili autorské čítanie gymnazistov.

Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša je moderná škola a snaží sa reagovať na aktuálne požiadavky, a preto pripravuje ďalšiu novinku. Mala by ňou byť informatická trieda ako výsledok spolupráce s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika a združením IT Valley Košice v rámci projektu informatických akadémií.

Erika Horanská

Výhercom v súťaži, ktorú sme vyhlásili počas Dňa otvorených dverí sa stal Martin Turlík, ktorý získal inteligentné hodinky. Gratulujeme!!!

Reportáž v Ľubovnianskej televízii (redaktorka: Erika Horanská, kameraman: Patrik Varchola)

• Piatok 17. 5. 2024