• Školský rok 2016/2017

• Poznávací zájazd Paríž – Londýn

• 08.05.2017 21:44
          • Druháci na konci marca navštívili dve európske metropoly. V rámci poznávacieho zájazdu Paríž – Londýn si v oboch veľkomestách prezreli najznámejšie kultúrne pamätihodnosti a dozvedeli sa mnohé zaujímavosti z ich histórie a súčasnosti. Zdatnosti v angličtine si zas overili počas pobytu v rodinách v Londýne.

Študenti cirkevného gymnázia na potulkách Európou

Mali ste niekedy chuť zbaliť si svoje veci a jednoducho odísť od svojich povinností? Študentom druhého ročníka Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša sa to podarilo a koncom marca vyrazili na poznávaciu exkurziu do dvoch európskych metropol – Paríža a Londýna.

Nekonečná cesta bola plná očakávaní, dobrého pocitu, štipky odvahy, tiež akejsi samostatnosti či dospelosti, ale aj chutných domácich rezňov. Po hodinách strávených v autobuse sa nám naskytla vytúžená chvíľa – pohľad na samotnú kráľovnú Paríža, Eiffelovu vežu. Pohľad na Železnú dámu, ako ju prezývajú Francúzi, vystriedal pohľad z nej. Bohatstvo mesta nám ukázala prechádzka po známej Champs-Elysées, najprestížnejšej a najširšej ulici Paríža, na ktorej konci nás čakal Víťazný oblúk. Budova Invalidovne nám pripomenula časy vlády Napoleona Bonaparteho a atmosféru Paríža približovali aj príbehy sprievodkyne, ktorá jeho históriu podávala zaujímavým spôsobom. Prehliadka mesta pokračovala cez Place de la Concord smerom k Louvre a ukončila ju návšteva Katedrály Notre-Dame.

Počas nasledujúceho dňa sme sa už presunuli do Spojeného kráľovstva. Našťastie nikoho neskolila morská choroba počas plavby trajektom Calais – Dover, a tak sme si mohli vychutnať London Eye, teda Londýnske oko, ktoré nám k nohám uložilo nádherný výhľad na mesto. Počas troch dní strávených v metropole Anglicka sme si pozreli to najzaujímavejšie, čo sa vôbec dalo stihnúť. Westminsterské opátstvo, Big Ben, Buckinghamský palác, Trafalgarské námestie, Leicester square, Piccadilly Circus, Katedrálu sv. Pavla, Tower of London, Tower Bridge... Navštívili sme Historické i Prírodovedné múzeum, prešli sme sa v Hyde parku, nakukli do Chinatownu, teda Čínskej štvrte. Ako správni turisti sme nevynechali nákupy na známej Oxfordskej ulici. Skvelým zakončením bola plavba loďou po Temži smerom na Greenwich. Vďaka nej sme mali možnosť zakývať Londýnu z inej perspektívy.

Významným bodom poznávacieho zájazdu bolo ubytovanie v hostiteľských rodinách. Pre študentov to bola nielen výzva, ale aj skúška znalostí anglického jazyka a možnosť bezprostrednej komunikácie v autentickej angličtine.

Zhrnutie na záver:
            Jeden autobus, jedna sprievodkyňa, traja šoféri, tri profesorky, viac ako štyridsať študentov, päť dní, asi milión kilometrov, dva milióny hodín cestovania, približne sto kilometrov chôdze, dve stovky čerstvých rezňov, ale najmä nespočetné množstvo zážitkov a skúseností. :)

Erika Horanská

• Štvrtok 2. 5. 2024