• 19mar
          • Úspešný reprezentant mesta

Mesto Stará Ľubovňa udelilo ocenenia svojim najúspešnejším reprezentantom v oblasti kultúry, vzdelávania a športu za rok 2023. Počas slávnostného programu, ktorý sa niesol v znamení starogréckej kalokagatie, si z rúk primátora Ľuboša Tomka prevzali ocenenie tí, ktorí v minulom roku šírili dobré meno mesta na Slovensku i v zahraničí. K najúspešnejším reprezentantom v oblasti vzdelávania komisia zaradila aj nášho študenta Šimona Pjataka. Ocenenie si zaslúžil za 2. miesto v celoslovenskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti v odbore História, filozofia, právne vedy. Vo svojej práci sa venoval výskumu vojsk na území spišského zálohu v 17. storočí. Výsledky svojho historického výskumu prezentoval aj počas konferencie Mladá nádej slovenskej vedy, ktorú organizovala Slovenská akadémia vied.

Foto: Michal Petrilák

• 18mar
          • Šialený? No a!

Čo si pomyslíš o človeku, ktorého iní nazývajú blázon alebo šialený? Predsudky, ktoré mnohokrát voči druhým máme, zatvárajú alebo zraňujú srdcia tých, ktorí sú “iní”, a  zatvrdzujú srdcia tých, ktorí ich takto označujú…

Celodenný interaktívny preventívny program o duševnom zdraví s názvom Šialený? No a!, ktorý absolvovali v piatok 15. 3. naši tretiaci, ponúkol priestor na aktivity, debatu a zdieľanie vzájomných skúseností o problematike duševného zdravia. Študenti boli otvorení vyjsť so svojimi názormi a počúvať druhých, a tak sa vytvoril priestor pre vzájomné vnímanie, pochopenie aj obohatenie o nové informácie.

• 14mar
          • Písomná maturita

Tento týždeň naši maturanti absolvovali písomnú formu maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, z anglického jazyka úrovne B2 a C1 a z matematiky. Ústna časť maturity ich čaká od 20. mája 2024.

• 07mar
          • Tanzánia - divoké srdce Afriky

Obľúbený projekt Svet okolo nás tentokrát po roku prišiel s prezentáciou ďalšej exotickej krajiny. Program s  názvom Tanzánia - divoké srdce Afriky odhalil zákutia tejto africkej krajiny a priniesol informácie o jej prírode, kultúre aj atmosfére prostredníctvom dokumentárneho filmu a následnej diskusie s autormi, ktorí boli súčasťou expedície. Naši študenti tak na chvíľu zacítili africký vzduch a aspoň sprostredkovane boli súčasťou miest, kam sa bežne nedostanú.

• 06mar
          • Inscenácia v angličtine

Sedem poschodí, sedem nájomníkov, sedem osudov, anglický prejav s atraktívnymi dialektmi, variabilná scéna, dynamická hudobná koláž a expresívne herectvo. To všetko mali možnosť vidieť  naši študenti 4. 3. 2024 v divadelnej inscenácii v anglickom jazyku s názvom United neighbours of London, ktorú predviedli herci Divadelného centra z Martina v Kultúrnom dome v Starej Ľubovni.

• 06mar
        • 22feb
        • 19feb
          • Úspechy v jazykových olympiádach

Krajské kolá jazykových olympiád ukázali, že naši študenti sú jazykovo zdatní. Niektorí sa umiestnili na popredných priečkach, iní boli úspešnými riešiteľmi.

V krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku sa umiestnil na 3. mieste Martin Sulír z 1. BA.

V krajskom kole Olympiády v španielskom jazyku bol na 3. mieste ocenený Matej Repka z 3. A.

V krajskom kole Olympiády v anglickom jazyku boli úspešnými riešiteľmi v kategórii 2B Jakub Kmeč z 3. A, v kategórii 2C1 Johana Barnovská zo 4. BA a v kategórii 2C2 Ondrej Špak z 2. BA.

V krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry naše gymnázium v najvyššej kategórii reprezentovala Johana Barnovská zo 4. BA. Po výbornom výsledku z testu si dobre počínala aj v tvorbe textu a rečníckom prejave. Spomedzi 24 účastníkov obsadila siedmu priečku a stala sa úspešnou riešiteľkou, čo sa podarilo len desiatim súťažiacim.

Srdečne blahoželáme.

• 16feb
          • Expert geniality show

V aktuálnom ročníku celoslovenskej súťaže Expert geniality show sa opäť darilo aj expertom z nášho gymnázia. Do skupiny Top Expertov sa zaradil Ján Česelka z 5. BA, ktorému sa darilo v témach Do you speak English?Tajomstvá prírody. V Mozgolamoch (logických úlohách) vo svojej kategórii patril k najlepším Ján Petrus z 5.BA. Ema Pavlinská zo 4. BA obsadila v téme Do you speak English? 15. miesto v konkurencii viac ako 300 súťažiacich v najvyššej kategórii.

Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme

• 16feb
          • Školské kolo SOČ

priebehu uplynulého týždňa sa v našom gymnáziu uskutočnil 17. ročník školského kola Stredoškolskej odbornej činnosti. Tretiaci prezentovali svoje práce pred odbornými hodnotiacimi komisiami. Tie do krajského kola posunuli dvanásť študentov, u ktorých ocenili invenciu, kvalitné spracovanie témy či výborné prezentačné schopnosti. Prehliadka odborných prác opäť priniesla množstvo zaujímavých tém v rôznych odboroch, nemalú dávku inšpirácie si odniesli aj študenti z nižších ročníkov, ktorí sa na obhajobách zúčastnili. Touto formou ročníkovej práce gymnazisti rozvíjajú svoje akademické a prezentačné zručnosti a pripravujú sa tak nielen na vysokoškolské štúdium, ale aj na pracovný život.

Výsledková listina

• 15feb
        • 14feb
        • 12feb
        • 01feb
          • Absolvent školy o svojom pobyte v USA

René Grich, bývalý žiak školy, je študent prekladateľstva v Košiciach. Dnes sa vo viacerých triedach na hodinách angličtiny podelil o svoju skúsenosť z pobytu v USA, kde bol v rámci programu Work and travel. Študenti získali cenné informácie o tomto programe, o zážitkoch z viacerých miest USA a zároveň mali priestor využiť svoju angličtinu pri kladení otázok v diskusii.

• 29jan
          • Vertikála východného vetra

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu našu školu navštívili manželia Bondrovci z Českej republiky, potomkovia záchrancov a zachránených, aby našim druhákom porozprávali príbehy niekoľkých rodín, ktorí počas Druhej svetovej vojny pomohli pri záchrane Židov. Históriu už nezmeníme, ale poučiť sa z nej môžeme.

• Utorok 19. 3. 2024