• Language flower pre Stanku Orlovskú

• 11. 4. 2019
          • Stanislava Orlovská zvíťazila v krajskom finále súťaže v umeleckom prednese cudzojazyčného textu s názvom Jazykový kvet. Stanka uspela v kategórii študentov bilingválnych škôl s textom I Died for Beauty od Emily Dickinson, ktorý si pripravila pod vedením pani profesorky Lucie Čandíkovej Paraličovej.
            Blahoželáme a držíme palce!

• Esej Marty Gallíkovej vo finále súťaže Sofia 2019

• 24. 4. 2019
          • Tretiačke Marte Gallíkovej vyniesla jej argumentačná esej na tému Je umenie užitočné? účasť v celoslovenskom finále Sofia 2019, ktoré sa konalo 12. – 14. apríla na Donovaloch. Tím Kolégia Antona Neuwirtha, ktoré súťaž organizuje, tu pre porotou vybraných dvadsiatich finalistov pripravil zaujímavý program. Okrem filozofických seminárov, diskusie podľa Slovenskej debatnej asociácie, autorského čítania esejí a následných debát si stredoškoláci užili aj kopec zábavy.

„Absolvovali sme prednášky na rôzne témy (napr. Listy od Nimrala, Vivaldiho Štyri ročné obdobia či Ako písať esej) a veľa sme diskutovali. Samozrejme, že bola aj zábava, hrali sme rôzne hry,“ priblížila program študentka 3. A triedy. „Síce som sa neumiestnila na medailových priečkach, ale získala som veľa skúseností, spoznala nových ľudí, rozšírili sa mi obzory, rozvíjala som svoje kritické myslenie a napokon, keď je vaša esej v dvadsiatke najlepších na Slovensku, tiež to zahreje pri srdci :),“ dodala.

• Rómeo a Júlia v angličtine

• 17. 4. 2019
          • Bilingvalisti si vo Veľkej sále Historickej radnice v Košiciach pozreli divadelné predstavenie Rómeo a Júlia v anglickom jazyku. Známy Shakespearov príbeh lásky dvoch mladých ľudí zo znepriatelených rodín v podaní britskej divadelnej spoločnosti TNT Theatre Britain mali možnosť zhliadnuť v skvelej britskej angličtine plnej archaizmov.

• Poznávaj, zveľaďuj a chráň

• 11. 4. 2019
          • Ochotní študenti sa v pondelok popoludní zapojili do výzvy Centra voľného času v Starej Ľubovni a s pani zástupkyňou Annou Limánekovou pomáhali pri čistení brehov rieky Poprad. V utorok zas upratovali na Kalvárii. Ďakujeme!

• Dramatizovaná krížová cesta

• 17. 4. 2019
          • V Gréckokatolíckom chráme Matky ustavičnej pomoci sa konala dramatizovaná krížová cesta, ktorú pripravili študenti z 2. A triedy. Dramatizácia jednotlivých zastavení bola doplnená zamysleniami rehoľného brata Gorazda Figuru, CSsR. Študenti i pedagógovia sa tak vo Veľkom týždni mohli duchovne pripraviť na blížiace sa veľkonočné sviatky.

• Anton Lauček: Na počiatku bolo Slovo, nie klik

• 11. 4. 2019
          • Vyučovacie hodiny slovenského jazyka a literatúry v utorok svojou prítomnosťou obohatil doc. PhDr. Anton Lauček, PhD. Známy slovenský spisovateľ počas stretnutia so stredoškolákmi vyrozprával príbehy, ktoré sa stali námetmi jeho próz. Študentov zaujal svojím pohľadom na spoločnosť, ktorý podal s rozprávačskou ľahkosťou, jemným ironickým podtónom a príslovečným humorom. Predstavil svoju tvorbu a s nadhľadom jemu vlastným poukázal na nedostatky v spoločnosti, v medziľudských vzťahoch. Gymnazistom pripomenul predovšetkým potrebu čítania hodnotnej literatúry a povzbudil začínajúcich autorov v písaní.

• Cudzojazyčná literatúra od Usborne

• 11. 4. 2019
          • 15. apríla sa v priestoroch nášho gymnázia uskutočnila predajná výstava anglických kníh britského vydavateľstva Usborne. Jazyková učebňa sa premenila na malé kníhkupectvo a gymnazisti si tak mohli dobre prezrieť širokú škálu cudzojazyčnej literatúry, nasať atmosféru konkrétnej knihy a po vhodnom výbere aj doplniť svoju knižnicu o nový prírastok. ENJOY AND KEEP READING!

• Desiatka umiestnení v krajskom kole SOČ

• 9. 4. 2019
          • Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti prinieslo našim študentom desiatku umiestnení. Úspešná bilancia tretiakov v súťaži s dlhoročnou tradíciou predstavuje dva postupy do celoslovenského kola z druhého miesta, dve tretie, dve štvrté a štyri piate miesta.

Krajská prehliadka sa konala v priestoroch Strednej priemyselnej školy stavebnej v Prešove, kde zavítalo takmer dvesto účastníkov rozdelených do sedemnástich odborov. Práce študentov cirkevného gymnázia zaujali odborné hodnotiace komisie v kategóriách s prírodovedným i humanitným zameraním.

Najviac ich oslovili Veronika Žembová a Stanislava Orlovská, ktoré svoje projekty budú prezentovať aj v celoslovenskom kole. Veronika získala druhé miesto v odbore Chémia a potravinárstvo s témou Obilniny vo výžive ľudstva a z rovnakej priečky do ďalšieho kola súťaže postúpila aj Stanka v kategórii Biológia s prácou Bilingsova ovulačná metóda.

Tretie miesto si zabezpečili Barbora Langová medzi fyzikmi za spracovanie problematiky biofyziky mozgu a s ním súvisiacich vĺn, Emma Folvarčíková za tvorbu didaktických pomôcok s tematikou ťažby ropy. Medzi ocenených v krajskom kole sa na štvrtej priečke zaradili aj Terézia Kyšeľová, ktorá skúmala vplyv celiakie na ľudský organizmus, Šimon Kyseľa za tvorbu spevníka ľudových piesní. Piate priečky vo svojich odboroch obsadili Jakub Šľachtovský s témou Fotobunka a fotoelektrický efekt a Lucia Plavnická za výrobu bio muštu. Tamara Jozefíková v kategórii historikov predstavila osobnosť Jozefa Dragoša Alžbentínčana a Mária Kovalčíková sa v práci s názvom Ži a nechaj žiť venovala problematike interrupcie.

Úspešným študentom blahoželáme a postupujúcim do celoslovenského kola držíme palce!

• Ochranné štíty pre pedagógov v ŠZŠ sv. Anny
    • Malá maturita zo slovenčiny
    • Súrodenci Sásovci so špeciálnou cenou hodnotiacej komisie
    • Rozdali sme ochranné štíty