• Projekt Stay cool spojil Slovákov, Estóncov a Litovčanov

• Študenti Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša sa zúčastnili na mládežníckom výmennom programe s názvom Stay cool. V nádhernom prostredí Počúvadlianskeho jazera spojil program Erasmus+ štyridsať študentov z Estónska, Litvy a zo Slovenska, ktorí sa tu v priebehu dvoch októbrových týždňov zameriavali na základy mediácie a praktické metódy jej využitia.

Mladí ľudia absolvovali intenzívny program, ktorý zahŕňal aktivity venované téme riešenia konfliktov. Po vzájomnom spoznávaní sa prišli na rad interaktívne prednášky, workshopy, praktické úlohy, roleplay scénky, pričom boli študenti zaangažovaní do vytvárania programu a rozvíjali tak nielen svoje organizačné a koordinátorské kompetencie, ale aj schopnosť pracovať v tíme. Keďže sa používanie materinského jazyka počas projektu stalo minimálnym, dobrá znalosť angličtiny bola nevyhnutnou súčasťou. „Erasmus+ ma naučil vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Často som sa ocitla v situáciách, ktoré ma nútili rozprávať po anglicky bez prípravy. Musela som improvizovať a aj vďaka tomu som zistila svoje jazykové nedostatky, na ktorých môžem pracovať,“ povedala študentka z bilingválnej triedy Katarína Ladižinská. Podľa jej slov sa gymnazisti utvrdili aj v tom, že bohatá slovná zásoba je neoddeliteľnou zložkou komunikácie a že doba strávená neustálou konverzáciou s cudzojazyčnými participantmi ich dokáže posunúť vpred.

Okrem práce na hlavnej téme študenti vzájomne spoznávali aj kultúru zapojených krajín. Jednotliví účastníci pripravili celovečerný program, v ktorom priblížili svoje zvyky, tradície, jedlá i národné symboly. Gymnazisti sa predstavili prostredníctvom ľudových tancov v krojoch z okolia Starej Ľubovne, zábavného kvízu i ochutnávky tradičných pokrmov. Erasmákom prialo aj počasie a pekné jesenné dni ponúkli priestor aj na poznávací výlet do Štiavnických baní, túru na vrch Sitno a návštevu Banskej Štiavnice. Aj tu im však koordinátori zadali úlohy, ktoré si vyžadovali aktívne rozhovory s miestnymi obyvateľmi. „Vďaka projektu Erasmus+ sa naši študenti mohli presvedčiť, že tento program nemusí znamenať iba štúdium v zahraničí a s ním spojené objavovanie krás inej krajiny, ale že študijný pobyt bohatý na zážitky možno absolvovať aj v rodnej krajine. Pri riešení úloh zameraných na hlavnú tému projektu, ako aj pri voľno-časových aktivitách si naši tretiaci a štvrtáci vytvorili so študentmi iných krajín krásne priateľstvá, ktoré sa môžu rozvíjať aj naďalej a vďaka tejto skúsenosti môžu spoznať a zažiť omnoho viac,“ povedala angličtinárka z cirkevného gymnázia Michaela Jendrichovská, ktorá študentov počas mládežníckej výmeny sprevádzala.

Vedomosti nadobudnuté počas dvoch týždňov potvrdil Youthpass certifikát, ktorý môžu účastníci priložiť k svojmu životopisu či k prihláške na vysokú školu. „Stretol som úžasných mladých ľudí, s ktorými sme vytvorili veľmi príjemnú atmosféru a mali možnosť navzájom sa posúvať, smiať, rozprávať. Vytvorili sme si tu priateľstvá a rozšírili obzory,“ pokračuje vo vypočítavaní prínosov projektu tretiak Gabriel Sás.

Študenti Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša sú za zmysluplne strávený čas vďační organizátorom projektu i škole. „Nikdy neviete, čo sa vám zíde v profesijnom alebo osobnom živote. Dnes už len ovládať cudzí jazyk jednoducho nestačí. Aj o tom je Erasmus spirit, o ktorom tak básnia erasmáci. Treba to jednoducho zažiť. A popri tom nezabudnúť študovať nielen cudzie jazyky, ale aj zvyky a hodnoty iných kultúr,“ doplnila zástupkyňa riaditeľa Vladimíra Drabantová, vďaka ktorej sa do tejto mládežníckej výmeny mohli gymnazisti zapojiť.

Laura Feranecová

• fulFILMent

• Po úspešnom projekte Stay cool, ktorý sa konal na Slovensku v roku 2018, študenti 4. BA udržiavajú kontakt s mladými dobrovoľníkmi zo zúčastnených krajín a vedúcimi, najmä s lídrom projektu, Tiagom. Niekoľko mesiacov trvajúca komunikácia vyvrcholila nápadom napísať projekt o tvorbe filmov. Táto téma participantov zaujala už počas predošlého projektového stretnutia v rámci programu Erasmus+ a väčšina zúčastnených o ňu prejavila záujem. Projekt, ktorý dostal názov fulFILMent, sa bude konať v lete roku 2019 v Portugalsku. Študenti sa zamerajú na tému filmovej tvorby, pričom ich cieľom je naučiť sa viac o nových filmových technikách, nových trikoch v strihaní videí a natáčaní videí za pomoci dronov. Študenti majú podporu školy, aby tak mohli získať ďalšie kompetencie, ktoré program Erasmus+ prináša.

Laura Feranecová (IV. BA)

After a successful Erasmus+ project which was held in Slovakia in 2018, we, the Slovakian group from Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, the class 4.BA, have kept in touch with other participants, groups leaders, and youth workers from foreign countries. That solid communication which has developed through several months , has resulted in writing a project about filmmaking, especially with Tiago, whom we have kept a very direct ongoing communication. The topic of filmmaking was firstly approached during the previous Erasmus+ project where most of us, young participants, showed the real interest in the topic of film, photography, and video. We really like this theme especially because we want to learn about the new film techniques, new tricks on cutting videos, fly a drone, and mostly, we want to learn all about the environment that offers us all  proper conditions for learning the topic of filmmaking. We have shared our impressions with the young participants from the other countries and we are very happy with the result of writing of the project. The name of the project will be fulFILMent, and it’s going to take place in the south of Portugal in summer 2019. Our teachers and school are highly motivated to help us to make fulFILMent as a great success.

• Utorok 19. 3. 2024