• Dotazník o aktivitách vo farnosti    Kritéria 2024-25.pdf

KRITÉRIÁ

na prijímacie konanie do 1. ročníka

pre školský rok 2024/2025 v odbore 7902J gymnázium

V súlade s ustanoveniami § 65 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov riaditeľ školy po prerokovaní v rade školy a po prerokovaní v  pedagogickej rade školy určuje na prijímanie do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025 tieto kritériá a podmienky prijatia na štúdium pre oba termíny prijímacieho konania v odbore 7902J gymnázium:

Do prvého ročníka v školskom roku 2024/2025 je plánované prijať 22 žiakov.

I. KRITÉRIÁ NA PRIJATIE UCHÁDZAČA BEZ PRIJÍMACEJ SKÚŠKY

Bez prijímacej skúšky bude prijatý žiak, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka ZŠ dosiahol v každom predmete úspešnosť najmenej 90 %.

II. KRITÉRIÁ NA PRIJATIE UCHÁDZAČA NA ZÁKLADE PRIJÍMACEJ SKÚŠKY

1. Uchádzači konajú prijímaciu skúšku písomnou formou zo slovenského jazyka a literatúry (45 minút) a z matematiky (60 minút).

2. Pozvánka na prijímacie skúšky bude odoslaná zákonnému zástupcovi uchádzača najneskôr päť dní pred ich konaním s uvedením začiatku prijímacej skúšky a ďalších organizačných pokynov.

3. Pri rozhodovaní o prijatí uchádzačov sa vychádza z týchto kritérií:

A) Výsledky písomnej prijímacej skúšky

slovenský jazyk a literatúra ................................................... max. 30 bodov

matematika ............................................................................ max. 30 bodov

Uchádzač úspešne vykoná prijímaciu skúšku vtedy, ak získa:

- zo slovenského jazyka a literatúry minimálne 8 bodov

- z matematiky minimálne 8 bodov

B) Prospech uchádzača dosiahnutý na ZŠ

Uchádzač môže získať za koncoročnú klasifikáciu v 8. ročníku a polročnú klasifikáciu v 9. ročníku maximálne 80 bodov za priemer 1,0. Za priemerný prospech 2,0 a horší bude uchádzačovi pridelených 0 bodov. Určenie počtu bodov: PB = 160 – 80xPP (PB – počet bodov,  PP – polročný priemer známok).

C) Výsledky Testovania 9 pre základné školy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry

Uchádzač môže získať maximálne 40 bodov (počet % bude násobený koeficientom 0,2).

D) Umiestnenie uchádzača v predmetových olympiádach a iných súťažiach v 6. až 9. ročníku

Úroveň

Umiestnenie

Predmetová olympiáda

Iná súťaž

Okresné/obvodné kolo

3 body

4 body

1 bod

Krajské/regionálne a vyššie kolo

12 bodov

10 bodov

4 body

8 bodov

úspešný riešiteľ

-

Uchádzač  môže  získať  za  všetky  dosiahnuté  umiestnenia  v  súťažiach  maximálne  20 bodov. Ak bol žiak členom družstva, započíta sa mu polovičný počet bodov.

Z jednej postupovej súťaže sa berie do úvahy iba vyššie bodovo hodnotené umiestnenie.

V prípade nejednoznačnosti umiestnenia (napr. zlaté, strieborné pásmo,...) a zadefinovania úrovne súťaže rozhodne o pridelenom počte bodov riaditeľ školy.

E) Duchovné aktivity vo farnosti

Na základe vyplneného dotazníka je možné získať max. 10 bodov. Dotazník je dostupný na stránke školy. Termín doručenia je najneskôr v deň konania prijímacej skúšky do 8.00 hod. Je možné ho zaslať aj elektronicky na adresu cgsm@cgsm.sk.

F) Sociálne pomery

- sirota, polosirota ...……….......... 3 body

- počet súrodencov (4 a viac) ….. 2 body

Potvrdenie o sociálnych pomeroch môže vydať riaditeľ ZŠ.

4. Každý uchádzač o prijatie môže získať maximálne 215 bodov. Po pridelení získaných bodov bude vytvorené poradie uchádzačov na základe súčtu pridelených bodov.

V prípade rovnosti dosiahnutých bodov bude uprednostnený uchádzač podľa kritérií v nasledovnom poradí:

1.      so zníženou pracovnou schopnosťou

2.      s lepším výsledkom prijímacej skúšky

3.      s lepším priemerným prospechom na ZŠ

4.      s lepšími výsledkami v Testovaní 9

5.      s lepším priemerným prospechom z matematiky a slovenského jazyka a literatúry

5. Riaditeľ školy zverejní zoznam uchádzačov na webovej stránke školy podľa výsledkov prijímacieho konania v termíne určenom ministerstvom školstva. Zoznam bude obsahovať poradie uchádzačov s vopred prideleným číselným kódom zoradených podľa celkového počtu bodov získaných pri prijímacom konaní a informáciu, či uchádzač vykonal prijímaciu skúšku úspešne alebo neúspešne.

Stará Ľubovňa, 22. 11. 2023                                                                  Mgr. Pavol Chmeliar

• Utorok 19. 3. 2024